2012 Election Nominations Released
Wrexham.com will be giving full coverage of the local elections – likely quicker than any other media outlet – so get involved by checking our site, emailing [email protected] or following our twitter @wrexham !
The nominations for the Town and Community councils in Wrexham closed at midday today, and this evening Wrexham Council publicised the initial list of those standing and where for the election of county borough councillors.
From the councils data we have created the below list, so any possible errors or anomalies (such as in Smithfield, Prince William is the apparent proposer of one of the candidates) is not our fault!
Esclusham & Johnstown see a no contest, so an election there wont be held as there is only one person standing and one place to fill.
We posted a letter to ALL candidates below with a set of questions – to see who replied and what they said click here !
Where they are standing / How Many Seats , then the candidate surname and party.
Acton (1 seat)
Whitfield – Welsh Liberal Democrats
Lowe – Welsh Labour
Borras Park (1 seat)
Kelly – Welsh Liberal Democrats
McCabe – Welsh Conservative Party
Thomas – Welsh Labour
Bronington (1 seat)
Roberts – Welsh Liberal Democrats
Skelland – Welsh Conservatives
Williams – Welsh Labour
Brymbo (1 seat)
Birch – Independent
Rogers – Welsh Conservatives
Shone – Welsh Labour
Bryn Cefn (1 seat)
Hincks – Welsh Conservative
Meyers – Welsh Liberal Democrats
Roxburgh – Welsh Labour
Brynyffynnon (1 seat)
Harvey – Welsh Labour
Wynn – Independent
Cartrefle (1 seat)
Halley – Welsh Labour
Prince – Independent
Cefn (2 seats)
Benbow-Jones – Independent
Moysen – Independent
Taylor – Independent
Wright – Welsh Labour
Ceiriog Valley (2 seats)
Davies – not stated
Evans – Plaid Cymru
Jenkins – Welsh Labour
Jordan – Independent
Partridge – Welsh Conservative
Roberts – Independent
Chirk North (1 seat)
Hemmings – Welsh Labour
Roberts – Independent
Chirk South (1 seat)
Evans – Welsh Labour
Evans – Independent
Coedpoeth (2 seats)
Childs – Welsh Labour
Davies – Independent
Griddiths – Welsh Labour
Harper – Plaid Cymru
Hobberly – Conservative and Unionist Party
Llewelyn-Jones – Indepdendent
Lloyd – Plaid Cymru
Whitby – British National Party
Erddig (1 seat)
Birch – Plaid Cymru
Clements – Welsh Conservatives
Dutton – Independent
Jones – Welsh Liberal Democrats
Esclusham (1 seat)
Pritchard – not stated.
Garden Village (1 seat)
Wilson – Welsh Conservatives
Craddock – Welsh Liberal Democrats
Dodman – UK Independence Party
Williams – Welsh Labour
Gresford East & West (1 seat)
Bailey – Welsh Labour
Blackmore – Welsh Liberal Democrats
Bradley – Welsh Conservatives
Grosvenor (1 seat)
Bomber – Plaid Cymru
Roberts – Welsh Liberal Democrats
Wilson – Welsh Labour
Gwenfro (1 seat)
Brebner – Welsh Liberal Democrats
Rogers – Welsh Labour
Gwersyllt East and South (2 seats)
Griffths – Welsh Labour
McCann – Welsh Labour
Walsh – Welsh Liberal Democrats
Gwersyllt North (1 seat)
Jones – Plaid Cymru
Williams – Welsh Labour
Gwersyllt West (1 seat)
Jones – Plaid Cymru
Jones – Welsh Labour
Hermitage (1 seat)
James – Independent
Jones – Plaid Cymru
Ottley-Thistlehwaite – Not stated
Rogers – Welsh Labour
Williams – Welsh Liberal Democrats
Holt (1 seat)
Craddock – Welsh Liberal Democrats
Evans – Welsh Labour
Morris – Welsh Conservatives
Johnstown (1 seat)
Bithell – Independent
Little Acton (1 seat)
Baldwin – Independent
Davies – Welsh Liberal Democrats
Richards – Welsh Labour
Llangollen Rural (1 seat)
Jeffares – Independent
Llay (2 seats)
Boland – Welsh Labour
Davies – Independent
Taylor – Welsh Labour
Williams – Indpendent
Maesydre (1 seat)
Felton – not stated
Foulds – Welsh Labour
O Toole – Welsh Liberal Democrats
Phennah – Welsh Conservatives
Marchwiel (1 seat)
Brierley-Jones – Welsh Conservatives
Pritchard – Indpendent
Marford and Hoseley (1 seat)
Clark – Welsh Labour
Edwards – Welsh Liberal Democrats
Jones – Welsh Conservatives
Minera (1 seat)
Kelly – Independent
Williams – Welsh Labour
New Broughton (1 seat)
Edwards – Independent
Whiteley – Welsh Labour
Offa (1 seat)
Jenkins – Welsh Liberal Democrats
Lipka – Welsh Conservatives
Oliver – Welsh Labour
Overton (1 seat)
Adams – Welsh Liberal Democrats
Kenyon – Welsh Conservatives
Pant (1 seat)
Humphreys – Independent
Matthews – The Labour and Co-Oprative Party
Owens – Independent
Pen-Y-Cae (1 seat)
Caldecott – Welsh Labour
Edwards – Independent
Phillips – Independent
Pen-Y-Cae & Ruabon South (1 seat)
Jones – Welsh Labour
Lowe – Independent
Plas Madoc (1 seat)
Blackwell – Welsh Labour
Hughes – Independent
Ponciau (2 seats)
Gibbon – Welsh Liberal Democrats
Hughes – Welsh Labour
Pemberton – Independent
Queensway (1 seat)
Harper – Plaid Cymru
Mitchell – Independent
Powell – Welsh Labour
Roberts – Independent
Rhosnesni (1 seat)
Conde – Welsh Liberal Democrats
Davies – Plaid Cymru
Evans – Welsh Labour
Fearnall – Independent
Jones – Welsh Conservatives
Rossett (1 seat)
Burnham – Welsh Liberal Democrats
Jones – Welsh Conservatives
Ruabon (1 seat)
Davies – Welsh Labour
Owen – Welsh Conservatives
Wong – Plaid Cymru
Smithfield (1 seat)
Gregory – Independent
Williams – Welsh Labour
Stansty (1 seat)
Bithell – Welsh Labour
Boylin – Welsh Liberal Democrats
Whitegate (1 seat)
Cameron – Welsh Labour
Jones – Plaid Cymru
Wynnstay (1 seat)
Jones – Plaid Cymru
King – Welsh Labour
Smith – Welsh Liberal Democrats
The full detailed list can be found on the council site here. If you use our tidied list anywhere, please credit us :)
What question would you ask your candidate? We are compiling a list of questions to send to all candidates so are open to suggestions from our readers! Leave your thoughts below in the comments, or tweet us @wrexham , or email [email protected] !
Spotted something? Got a story? Email [email protected]